hollandtorpe
hollandtorpe
Menü
 
Legszebb szín
Szavazz a legszebb színre!
Melyik színben tetszik a legjobban a Holland törpetyúk?

fogoly és változatai (kékfogoly, sárgafogoly, stb)
ezüstfogoly, kékezüstfogoly
sárga
babos, kékbabos
kolombián és változatai
porcelán, citroporcelán és változatai
vörösnyerges
kendermagos és változatai
egyszínűek (fekete, fehér, gyöngyszürke, kék)
egyéb
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Tartási tippek

 

A következőkben szeretnék néhány tippet, tanácsot adni, mellyel örömtelivé teheti bárki a tyúktartást. Bizonyára más- más tenyésztő némely pontnál másként vélekedik. Ez így természetes. Az írásomat főként kezdő, illetve hobbytartóknak ajánlom.

 

 

Elhelyezés:

A beszerzés előtt a legfontosabb teendőnk a megfelelő hely biztosítása. A holland törpetyúk az igénytelennek mondható tyúkok közé tartozik. Nincs semmi extra fajtajegye (bóbita, szakáll, lábtoll, stb.- ami külön figyelmet igényel), és ráadásul szívós kis fajta. Egy párnak, vagy triónak egy nyúl ól is megteszi. Szélvédett helyre tegyük. Télen hőszigeteljük, legalább egy fóliával. Üllővel szereljük fel, és a földszinttől tegyük magasabbra. Ebben az esetben egész nap biztosítani kell nekik a kifutóban való kijárást.

Legrosszabb, amit tehetünk, ha túlzsúfoljuk az állományt. Egy törpetyúknak minimum 1 m2 területet biztosítsunk. Nagytestű tyúkoknak ennél jóval több szükséges. Ez persze függ a vérmérséklettől is. Legboldogabbak, ha kint az udvaron kapirgálhatnak, csipegethetnek. Legnagyobb örömünket is ekkor lelhetjük bennük. A ragadozókkal legyünk körültekintőek. A zsúfoltságot könnyen megállapíthatjuk, mert a kifutó rövid időn belül sártengerré változik. A betegségek ilyenkor könnyen kialakulhatnak. Nem beszélve a rossz szokásokról (tollcsípkedés, tojásevés). Amit mind elkerülhetünk, egy kis körültekintéssel. Fontos, hogy a talajuk mindig száraz legyen. Alomnak sok mindent használhatunk (szalma, széna, forgács, stb.) A kifutó elsárosodását megoldhatjuk, ha sódert szépen egyenletesen eloszlatunk a talajon.

Nem ajánlom más baromfival összetenni a holland törpéket, főleg nem vízi szárnyasokkal. A nagyobb termetű tyúkok könnyen kárt tehetnek a törpékben. Egy öt kilós kakas udvarlási szándéka meg is ölheti a 40 dekás holland tyúkicát. Jámborabb természetük miatt ki vannak téve a vérmesebb tyúkok támadásainak. Esetleg "japánokkal", vagy kistermetű békésebb fajtákkal próbálkozhatunk összeszoktatni őket. A gyöngytyúkok kakasai gyakran agresszívek más hímnemű szárnyassal, így a pulyka, fácán, páva is. A galambok számos betegséget hordozhatnak, ami náluk tünetmentes, a tyúkalakúak  viszont érzékenyebbek.

 

Mindenképp gondoskodjunk megfelelő éjszakai ülőkéről. A hollandusokban erősen benne van a felgallyazási ösztön. E nélkül könnyen bepiszkítják tollaikat (a kakasok farok tolla egyből sárral, ürülékkel szennyezett lesz), valamint felfáznak, idegesek lesznek. És esetlegesen még egerek is könnyen kárt tehetnek szép tollaikban. Az ülőket legjobb egy szintre tenni, így elkerülhetjük, hogy egymást beszennyezik, valamint az esti civakodást a legfelső helyért. Holland törpe esetén tehetjük 1,5 m magasra is az ülőkéket (szárnyvágottnál, erősen vedlett tyúknál természetesen nem). Így könnyen tudjuk takarítani alatta a területet.

 

A fészkeket szintén tegyük magasra. Egyrészt előnyben részesítik a magasan lévő fészket. Másrészt biztonságban vannak a tojások a többi állattól, illetve fajtársaik sem látják  a tojás kitojásának pillanatát.

A fészket jól béleljük ki szénával/ szalmával. Legyen mély is, nehogy a tojás kiessen. Tegyünk a fészekbe műtojásokat (szinte minden dekorációs üzletben megtalálható, főleg húsvét tájékán). A tyúkok szívesebben tojnak így bele. A tojás látványa minden tyúknak, és kakasnak ismerős lesz. És ügyet sem vetnek rá. A tojásokat szedjük be minden nap.

Takarításnál ecetes vízzel mossuk, vagy permetezzük be a padlót, így elejét vehetjük a szalmonellás fertőzésnek. Majd jól szellőztessünk ki.

Az ólat, fészkeket rendszeresen kezeljük rovarírtó szerekkel, ami kimondottan tyúkoknak való. Számos termék közül választhatunk kisállat-patikában, gazdaboltban, kisállat-kereskedésben, vagy takarmányboltban.

A tyúkoknak biztosítsunk még porfürdőzésre lehetőséget. Amibe hamut is tehetünk.

 

Takarmányozás:

Nagyon fontos a változatos, kiegyensúlyozott étrend a tyúkoknál is. Csakúgy mint az embernél.

Egy kertben kapirgáló tyúknál sokkal lazábban vehetjük a szabályokat. Nyáron a hollandusoknak szinte nullával egyenlő a takarmányfogyasztásuk. Csaknem mindent összekapirgálnak maguknak az udvarban.

Évszakonként és kor szerint is jó más-más módon etetni a tyúkokat. A takarmányukat egészítsük ki  kevés mész, foszfor tartalmú készítménnyel. Ezek olcsón beszerezhetők bármely takarmányboltban.

Apró kavics, sóder mindig legyen előttük! Az emésztéshez nélkülözhetetlen.

Ha kevés mozgástere van állatinknak, adhatunk vízben oldható vitaminokat is, esetleg szelént kiegészítésként.

Az alaptakarmány mindenkór a búza, amit télen sok, nyáron minimális kukoricával egészítsünk ki. Ezenkívül számos mag áll rendelkezésre. Legjobb már egy kész keverékkel (pl. "galamb bázis"-sal) dúsítani. Mely tizen-akárhány féle magot tartalmaz ( napraforgó, köles, cirok, borsó, stb.).

Tojástermelés időszakában adhatunk tyúkjainknak tojótápot is. Mely sok hiedelemmel ellentétben nem csak azért van, hogy tyúkjaink több tojást tojjanak. Hanem, hogy megfelelő tápanyagokat, vitaminokat, nyomelemeket juttasson a tojó tyúk szervezetébe. Ezzel elősegítve a megfelelő minőségű tojásokat, és a tyúkok kiegyensúlyozottságát.

Lágyeleséget is adhatunk kedvenceinknek, főleg, ha zárt tartásban élnek. Ezeket csak kis mennyiségben adjuk. Amit tapasztalatom szerint nagyon szertnek az a; főtt tojás (széttörve), reszelt sárgarépa, főtt rizs (só, olaj nélkül főzve), alma, főtt tészta (nagyon keveset!), stb.

A vizüket naponta cseréljük. Tehetünk bele pár csepp almaecetet is. Mellyel jó emésztést,  megfelelő felszívódás érhetünk el. Emellett gátat vethetünk a szalmonella, és más betegségek terjedésének a víz útján.

Legjobb itatóedénynek műanyagot használni, mely könnyen tisztítható, és nem áll fenn  fémmérgezés veszélye.

 

 

Oltások

Mióta oltom az állományom sokkal életerősebb, egészségesebbek kedvenceim. Alig van elhullás, és nincs meg az a stressz, hogy végigsöpör az állományon valami kórság.

Sajnos minden állatorvos másként áll a vakcinázáshoz, nincs két egyforma javaslat, így nehéz eligazodni egy kezdőnek. Az első években állatorvosról-állatorvosra futottam, hogy állítsanak össze egy oltásprogramot- sikertelenül…

Mivel orvosi végzettséggel nem rendelkezem, ezért azt javaslom, ha van jó ismerős konzultáljon vele mielőtt elkezdeni oltani az állományát. A vakcinázás sokkal bonyolultabbnak tűnik elméletben, mint ahogy a valóságban van. Az első próbálkozás után bárki rájöhet milyen pofon egyszerű.

Az oltóanyagok nevét sajnos az oldal keretein belül nem reklámozhatom, de akit érdekel, szívesen elmondom privátban. Viszont ezekből a termékekből általában több gyártótól is kapunk terméket.

Általában ingyenesen felírják az állatorvosok a recepteket, amiket bármelyik állatpatikában meg tudunk venni.

Az alábbi oltásprogramot alkalmazom:

  1. napos korban a keltetőből kivéve: Marek féle betegség elleni vakcina (kb. 9000 Ft/ ezer adag). Ezt combizomba oltva kell beadni. Legegyszerűbb, ha veszünk egy oltópisztolyt (kb. 10.000 Ft), ezzel könnyebben, és pontosan kiadagolva tudjuk bejuttatni az oltást.
  2. 7 napos korban gumboró elleni oltás (kb. 3500 Ft/ 1000 adag), ezt az itatóvízbe kell rakni. Előtte ki kell szomjaztatni a csibéket. A legbiztosabb, ha a csibéket egyesével a csőrüket belemártva a vízbe lekezeljük. A lényeg, hogy a nyálkahártyával érintkezzen.
  3. 14 naposan pestis elleni oltás (kb. 2000 Ft/1000 adag), nekem a permetezéses megoldás vált be legjobban. A csibéket összeterelem egy helyre, és egy kis permetezővel (akár amit a virágok permetezéséhez is lehet használni) a fejük irányában permetezek. Másik megoldás, hogy az oltóanyagot egy szemcseppentőbe rakjuk, és a csibéknek egyesével a szemébe cseppentjük.
  4. 21 naposan gumboró ismétlés
  5. 28 naposan pestis ismétlés
  6. Nyáron himlő elleni vakcina, amit szárnytőbe oltva kell beadni

 

Kiállítások vagy börzék előtt két héttel célszerű pestis ellen leoltani az állományt.

 

 

Tenyésztés

 

A kakasok vérmérséklete közt nagyon nagy különbségek vannak, de általában elmondható, hogy egy kakashoz 2-7 tyúkot tehetünk. Ha temperamentumos a kakas tehetünk még hozzá tojókat, de 12-nél többel már valószínűleg nem boldogul. A nagyon nyugodt kakasokhoz inkább csak 1-3 tyúkot tegyünk.

 

A tenyésztéstojások gyűjtését jobb minél korábban elkezdeni, február elején a legjobb külön rakni a családokat. Mesterséges megvilágítással és tojótáppal befolyásolhatjuk a tojástermelést. Külön rakást követően célszerű 5 napon át antibiotikummal leitatni őket, hogy elkerüljük az esetleges mikroorganizmusok elszaporodását , amik terméketlenséget, embrióelhalást, stb. okozhatnak. Ezután 5 napos probiotikum kúra javasolt. Mindemellett még 5 napos vitaminkúrát is szoktam adni nekik.

 

A tenyészcsapatok külön rakását követően kb. 15 nap után gyűjthetjük a tojásokat. Alapjáraton a tojók 10-12 napig tartják magukban a kakasok spermáját. Azonban általában 5-6 nap után már kiürül belőlük. Tehát, ha eltávolítjuk a kakast egy csoportból kb. egy hétig még lesznek termékeny tojások. 10 nap után már nagyon kevés lesz termékeny, két hét után meg már csak a legritkább esetben.

 

Fordítsunk nagy figyelmet, hogy élősködő mentes legyen az állomány, melyek szintén negatívan befolyásolhatják a termékenységet, oly módon, hogy a kloáka környékén petéket rakó tetvek gátolják, nehezítik a sikeres párzást. Ha beszennyeződött a tollazat a kloáka környékén jobb kitépkedni azokat.

 

Adjunk állatainknak ilyenkor bőven mészgrittet, bőségesen napraforgót, sok zöldet, lágyeleséget, ezekkel mind támogathatjuk a sikeres tenyésztést.

 

 

Tenyésztés

 

A kakasok vérmérséklete közt nagyon nagy különbségek vannak, de általában elmondható, hogy egy kakashoz 2-7 tyúkot tehetünk. Ha temperamentumos a kakas tehetünk még hozzá tojókat, de 12-nél többel már valószínűleg nem boldogul. A nagyon nyugodt kakasokhoz inkább csak 1-3 tyúkot tegyünk.

 

A tenyésztéstojások gyűjtését jobb minél korábban elkezdeni, február elején a legjobb külön rakni a családokat. Mesterséges megvilágítással és tojótáppal befolyásolhatjuk a tojástermelést. Külön rakást követően célszerű 5 napon át antibiotikummal leitatni őket, hogy elkerüljük az esetleges mikroorganizmusok elszaporodását , amik terméketlenséget, embrióelhalást, stb. okozhatnak. Ezután 5 napos probiotikum kúra javasolt. Mindemellett még 5 napos vitaminkúrát is szoktam adni nekik.

 

A tenyészcsapatok külön rakását követően kb. 15 nap után gyűjthetjük a tojásokat. Alapjáraton a tojók 10-12 napig tartják magukban a kakasok spermáját. Azonban általában 5-6 nap után már kiürül belőlük. Tehát, ha eltávolítjuk a kakast egy csoportból kb. egy hétig még lesznek termékeny tojások. 10 nap után már nagyon kevés lesz termékeny, két hét után meg már csak a legritkább esetben.

 

Fordítsunk nagy figyelmet, hogy élősködő mentes legyen az állomány, melyek szintén negatívan befolyásolhatják a termékenységet, oly módon, hogy a kloáka környékén petéket rakó tetvek gátolják, nehezítik a sikeres párzást. Ha beszennyeződött a tollazat a kloáka környékén jobb kitépkedni azokat.

 

Adjunk állatainknak ilyenkor bőven mészgrittet, bőségesen napraforgót, sok zöldet, lágyeleséget, ezekkel mind támogathatjuk a sikeres tenyésztést.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
BlogPlusz
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2008-01-03
 

Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon